Ťažiskom programu GLOBE je bádateľsky orientované vyučovanie (BOV). Aj preto vám na tomto mieste postupne ponúkneme inšpiratívny súbor bádateľských aktivít, konkrétne z oblasti FENOLÓGIA. Sami zistíte, čo skrývajú puky stromov, čo je podstatou jarného aspektu, preskúmate vegetačný kryt v okolí školy, či biodiverzitu v školskej záhrade. Získate pritom množstvo praktických skúseností, zručností a oboznámite sa s vedeckými metódami a pomôckami.
So žiakmi základných resp. stredných škôl môžete aktivity ľahko realizovať počas vyučovania či mimoškolských krúžkov, v trvaní od 10 minút po 3 vyučovacie hodiny resp. dlhodobé pozorovania.
Každá aktivita podrobne popisuje aj cieľ, cieľovú skupinu, pomôcky, niektorá obsahuje bádateľský pracovný list. V každej aktivite si natrénujete jeden alebo viac krokov BOV. Metodika 4 krokov priblíži overené postupy, ktoré využívajú vedci celého sveta a bádanie tak bude nielen zábavné a dobrodružné, ale otvorí žiakom celkom nové obzory v hľadaní širších súvislostí.
Aktivita na september: Paleta farieb
Aktivita na október: Green Down
Aktivita na november: Šiška
Aktivita na december: Krúžkovanie tulipánov
Aktivita na január: Puky stromov
Aktivita na február: Popletené puky
Aktivita na marec/apríl: Jarný aspekt
Aktivity boli vytvorené v rámci projektu Young Scientists for Central Europe z Vyšehradského fondu kolektívom autorov Vzdelávacieho centra TEREZA. Partnermi projektu boli okrem TEREZA, vzdělávací centrum (Česká republika), Centrum UNEP/GRID-Warszawa (Narodowa Fundacja Ochrony Srodowiska) (Poľská republika) a DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie (Slovenská republika).